Jak velký byt potřebuji pro svůj život? :)

Vybrat si nový byt není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Nyní bydlíte v pronajatém bytě a nechcete platit každý měsíc jenom nájem s vidinou toho, že byt nikdy nebude váš. Nemůžete si v pronajatém bytě udělat žádné úpravy, které by vám ulehčily život. Možná vám majitel bytu úpravy povolí, ale nechcete investovat vlastní peníze do cizí nemovitosti.

Proto uvažujete o pořízení vlastního bydlení. Už jste se po nějakém bytu poohlíželi. Zjistili jste, že vybrat si nový byt není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nákup takového bytu je velká, dlouhodobá investice, na kterou jste spořili celý život a kterou budete dalších 20 let splácet.

Špatným výběrem prodejce nebo makléře můžete klidně přijít o své těžce vydělané úspory.

Říkáte si: „Jak si vybrat nový byt tak, aby mě nikdo nenapálil?“.

Rozumím vašim obavám. Proto jsem tady a pomohu vám ujasnit si, jaký byt potřebujete a na co si dát pozor při jednáních o koupi bytu. Mám 12 let zkušeností v realizaci nových nemovitostí.

Dneska se zamyslíme nad tím, jak velký byt potřebujete.

Protože uvažujete o koupi bytu, musíte věnovat velkou pozornost tomu, jakou vlastně zvolit velikost. Špatná volba velikosti bytu vám může přinést řadu komplikací. Výměna malého bytu za větší nebývá jednoduchou ani levnou záležitostí. Lepší je vyhořet, než se stěhovat.

Jasně že vás napadne koupit byt co největší, ale potom začnete přemýšlet, na co vlastně máte finance. Musíte najít správný kompromis mezi tím, co chcete, a na co máte.

Klaďte si otázky typu:

  • Bude mi byt vyhovovat i za 5 let?
  • Nebude mi příliš těsný, až budu mít rodinu?
  • Budu potřebovat nějaký prostor pro práci z domova?
  • Budu potřebovat nějaký prostor pro své koníčky?

Zamyslete se nad tím, co doopravdy potřebujete! Dostatečný životní prostor je důležitý. Pořizujete-li si byt pro své vlastní bydlení, musíte uvažovat hodně dopředu.

Sdílet byt 2+kk s manželem či manželkou a s dvěma dětmi je psychicky velmi náročné. Místnost navíc pak zoufale chybí.

V případě, že se podobnými otázkami nebudete vůbec zabývat, může se lehce stát, že vám nový byt přestane za pár let vyhovovat a budete muset opět hledat nové bydlení.

Jestli si ale byt pořizujete jako investici a budete ho pronajímat, vybírejte menší byt, který snadněji pronajmete. S velikostí bytu rostou i provozní náklady. Pokud chcete jen investovat, nejlepší je garsonka, pokud v budoucnu byt využijete, pak 2+kk.

Dispoziční řešení bytu:

Významný vliv na komfort a pohodlné užívání bytu má jeho vnitřní uspořádání. Ideálním stavem je vstupní předsíň, ze které vedou dveře samostatně do každé z jednotlivých místností. Prostorná předsíň umožňuje instalaci vestavných skříní pro uložení oděvů, obuvi a také se do ní snadno vejde i kočárek.

Zkontrolujte si, jaké budete mít v bytě úložné prostory.

Doporučuji mít i samostatné WC. Neumím si představit fungování čtyřčlenné rodiny bez samostatného WC.

Před nákupem bytu je dobré nejdříve nastudovat vše, co je potřeba vědět a potom vyrazit vybírat byt. Je dobré se zamyslet i nad lokalitou, ve které se bude byt nacházet.

Nevíte si rady, jak vybrat nový byt? V tom Vám mohu pomoci.

Připravila jsem pro vás   Plán nákupu nového bytu ve 12 krocích . 

Stáhněte si ho  ZDARMA  zde.

Pokud vás zajímá, jak si vybrat lokalitu pro bydlení, e-book zdarma 8+1 praktických rad, jak si vyberete dobrou lokalitu pro bydlení na celý život a vyhnete se tak nepříjemným překvapením  naleznete zde.

 

Ing.Dana Zajíčková
Díky mým zkušenostem a vášni ke své profesi, Vám pomohu uskutečnit sny o bydlení. Více si o mě přečtěte tady >>. Jsem autorka eBooku 30 rad, jak si jednoduše vyberete nový byt.
Komentáře